חדשות
ואירועים

ראיון עם שרון כביר

שרון כביר, מנהל חטיבת השירות בקבוצת כהנא, הוא אחת הדמויות הבולטות והותיקות אצלנו ובעולם החשמל בכלל. גם לאחר שנים במקצוע, הוא נשאר תמיד מעודכן בכל החידושים המקצועיים בענף החשמל. בדיוק הגישה הזאת שלו של התמקצעות ויסודיות, הביאה את הצוות העובד תחתיו להיקרא במסדרונות הקבוצה “הסיירת המובחרת”. ישבנו עם “המפקד” לשמוע קצת על העבודה המדהימה שהוא עושה בקבוצה כבר 13 שנים.

ספר לי קצת על עצמך. מה המסלול קריירה שהוביל אותך לכהנא?
"שרון כביר, בן 50, נשוי לרונית ואב ל-3 ילדים. הצטרפתי לקבוצת כהנא מתוך היכרות עם מיכאל כהנא בשנת 2007. התחלתי כמקדם מכירות אצל לקוחות קצה, משם לתפקיד טכנאי שירות ,תוך כדי פתיחת מחלקת השירות, קיבלתי גם את תפקיד הטיפול במשרדי תכנון וביצוע הדרכות ללקוחות פנים וחוץ, ניהול האקדמיה לחשמל מבית כהנא וכיום אני משמש כמנהל חטיבת השירות."

מה כולל התפקיד שלך בקבוצת כהנא, איך נראה היום יום שלך?
"היום יום שלי דינמי מאוד ומשתנה מיום ליום, החל מטיפול בלקוחות, ליווי פרויקטים מורכבים, תמיכה טכנית, הדרכות, ביצוע עבודות אחזקה בארגונים הכי גדולים בארץ, ועד הטמעת מוצרים חדשים בקבוצה ובשוק החשמל."

מה הביא אותך לגשת להכשרה בחו"ל? איך היא מסייעת לך בתפקיד?
"ההדרכות בחו"ל הן תוצאה של שאיפה מתמדת להיות מובילי שוק. ואכן אנחנו נתפסים כך כיום. קבוצת כהנא מבצעת את הפרויקטים הכי גדולים ומורכבים בארץ. ההכשרות בחו"ל מיקמו אותי כפרט ואת קבוצת כהנא ככלל בחזית הטכנולוגית של עולם החשמל וכיום אנחנו לא מפחדים להיכנס לכל פרוייקט מורכב ככל שיהיה. באופן אישי, אני שמח להיות הראשון בעולם הנושא תעודת מומחה מטעם היצרן ABB שהוא לא עובד חברת ABB."

בעבודה שלך אתה זוכה לעבוד בפרויקטים מהגדולים בארץ. מה היה הפרויקט הכי מרגש ומעניין שעבדת עליו ומה היה האתגר?
"היו לא מעט פרויקטים מרגשים. הכי מרגש מבחינתי, היה פרויקט הדגל של Data center בצפון הארץ. בפרויקט זה קבוצת כהנא הייתה מעורבת בכל השלבים. החל משלב התכנון ואפיון הציוד, דרך ביצוע הלוחות, הטמעת הטכנולוגיות שנדרשו וההרצה בשטח. האתגר היה השימוש בפונקציות ההגנה מהמתקדמות בעולם. ישנם כ-50 פרויקטים כאלו בכל העולם וקבוצת כהנא הייתה חלוצה בביצוע פרויקט מסוג זה בארץ."

כיצד אתה דואג להישאר מעודכן בחידושים הטכנולוגים בעולם החשמל שמשתנה כל הזמן?
"ככל שאתה מנהל עובדים ומשימות, יש אתגר לא קטן להישאר מעודכן מבחינה מקצועית. לצערי יש רק 24 שעות ביממה. אני לא מוותר לעצמי ודואג למצוא את הזמן גם אם הוא לא הכי נוח. אני מודה שיש לי סוג של "הפרעה" בנושא הזה. קשה לי לחשוב שמישהו ישאל שאלה טכנית ולא אוכל לענות במיידי. לשמחתי, קבוצת כהנא כאירגון לומד, מעודדת את העובדים ללמוד ולהתפתח ונותנת את כל הכלים לצורך המשימה."

מה היתרונות הבולטים של קבוצת כהנא בתחום החשמל ומדוע אתה חושב שהיא מצליחה לדרג את עצמה בין החברות המובילות בארץ בתחום?
"הון אנושי מעולה. חד משמעית. ה DNA של כהנא כך אנחנו מכנים זאת. התורה ששלמה כהנא ז"ל, טלי שתחיה ושלושת הילדים שמטמיעים בקבוצה הם הכח הכי גדול שלנו. קיימת סינרגיה מדהימה בין החטיבות, העובדים נרתמים יחדיו לכל משימה מורכבת וקשה ככל שתהיה. לא סתם דורגנו בין 10 החברות המובילות בישראל."

שרון כביר

מהם הפתרונות הטכנולוגיים שכהנא מציעה ללקוחותיה שבעיניך מבדלות אותה מהמתחרים ושמים אותה בחזית הטכנולוגיה בתחום?
"עולם האלקטרוניקה והמיחשוב חדר כיום לתוך עולם המפסקים .לדוגמא , מערכת ABB Ability המאפשרת לבצע בקרת אנרגיה דרך תקשורת ולשמור את כל הנתונים בענן . מערכות החלפה כמו ATS Embedded מאפשרות ביצוע החלפת הזנות ללא צורך בבקרים חיצונייים . קבוצת כהנא כחלוצה ומובילת שוק , ביצעה ויישמה לראשונה בארץ ,פרוייקטים מסוג זה . זהו למעשה סוג של בידול הקבוצה משאר החברות שרק "מוכרות ציוד" . אנו בקבוצת כהנא שותפים וקשובים לצרכי הלקוח ובהתאם לדרישה ,מספקים סל פתרונות תחת קורת גג אחת."

מה החזון המקצועי שלך בקבוצת כהנא? ובהמשך דרכך המקצועית?
"זכיתי לעבוד בקבוצה שנותנת במה והזדמנות לעשות את מה שאנחנו אוהבים ורוצים לעשות. החזון שלי הוא קודם כל לשאוף ולהיות מופת ודוגמא לשירות ומקצועיות בשוק החשמל. פשוט ליישם את החזון ואת והחלום של שלמה כהנא ז"ל ובמקביל להמשיך להיות מקצועניים ומובילי שוק מבחינה טכנולוגית ולבצע את הפרוייקטים המורכבים והמאתגרים ביותר בשוק החשמל. להמשיך להיות 2 צעדים לפני כולם."