קבוצת כהנא מסכמת את שנת 2020 בצמיחה של 50% בכמות העובדים שלה. החיפוש המתמיד שלנו כקבוצה אחר גיוס עובדים מקצועיים, במציאות של היעדר כ”א מקצועי בתחום החשמל, הוביל אותנו בשנים האחרונות למציאת פתרונות יצירתיים של הכשרה ובניית אקדמיה ללימודי חשמל, ולא פחות חשוב – יצירת שת”פ מעניינים ומשמעותיים לקבוצה.

מציאות הקורונה הוסיפה אתגרים נוספים – מציאות שבה אנשים בחל”ת כמעט ולא מגיעים לראיונות, והיה ומישהו הגיע לראיון – אז כיצד מראיינים , כיצד מכשירים ומלמדים את המקצועות הנדרשים לעובדי הקבוצה?  את עמותת סטארטר פגשנו כחלק ממסע החיפוש שלנו.  העמותה מייצרת הכשרות מקצועיות יוקרתיות, המאושרות ע”י משרד העבודה והרווחה.  המפגש ייצר כימיה וחיבור מיידי, ומיד  הצענו להיות שותפים לבניית הסילבוס, בניית התכנים המקצועיים , הכשרת התלמידים במפעלי הקבוצה וקליטה של התלמידים מיד עם סיום ההכשרה למשפחת קבוצת כהנא.

אביגיל אלון, מנהלת משאבי אנוש של הקבוצה מספרת ש”החיבור היה מיידי ונכון לכולם. קבוצת כהנא חותרת למצוינות ומקצוענות ,  וחיפשתי להעשיר את ההון האנושי בידע ומקצועיות בעולם החשמל, תוך צרוף עובדים טובים לקבוצה. אני מאמינה ששיתוף הפעולה הזה מייצר אופק תעסוקתי הולם למובטלים והכשרה איכותית ומקיפה אשר תתרום מחד לתלמידים ברמה האישית, ומאידך- לקבוצת כהנא  אנשים טובים בעלי הסמכה איכותית”.

בבניית התוכנית היו שותפים אנשי המקצוע מקבוצת כהנא, אנשי התוכן ממשרד העבודה והרווחה, סטארטר האמונה על התוכנית ואורט אשר נבחרו להיות הספק המכשיר.

ההכשרה משלבת חומר תיאורטי ומעשי בתחום החשמל וחיווט לוחות חשמל, עם מיומנויות וכישורים רכים- כהכנה למובטלים לקראת כניסתם לעולם התעסוקה וכן חונכות במפעלי קבוצת כהנא אשר מאפשרת התנסות ולמידה פרקטית. היבטים אלו חשובים מאד בקליטה של עובדים ששהו מחוץ למעגל התעסוקה, הן לעובדים והן לנו כמעסיק.

הפרויקט שנרקם הוא פורץ דרך בעולם חיווט לוחות החשמל, לראשונה- מתקיימת הכשרה המותאמת לעולם חיווט לוחות החשמל המעניקה לבוגרים תעודה מטעם משרד העבודה והרווחה של  חשמלאי תלת פאזי וחיווט לוחות חשמל תעשייתיים.

שרון כביר , מנהל החטיבה הטכנית של קבוצת כהנא, אשר היה שותף פעיל בבניית הקורס מספר – “כיום מוסמך חשמלאי מעשי רגיל יכול לעבוד על מעגל חד פאזי, התוכנית שלנו עם סטארטר מעניקה תעודת חשמלאי מעשי תלת פאזי (פי 3 מהמסלול הרגיל). הכשרה מהסוג הזה מאפשרת למסיימי הקורס לעבוד בטווח מקצועי גדול יותר ולשלוט בעבודה במתקנים בעלי הספקים ועוצמות גדולים יותר”.

אתי יוזף, המנהלת הארצית של תוכנית סטארטר נרגשת גם היא: “זו הפעם הראשונה שבנינו את כל התהליך עבור מעסיק אחד ועברנו את כל הדרך יחד איתו, החל מהבניה המשותפת של הקורס, דרך בחירת האנשים בוועדות הקבלה והדבר הכי מדהים בתוכנית הזו זה החניכות, בה המשתתפים מגיעים להתלמד בשכר, ולמעשה עובדים בקבוצת כהנא על תקן חניכים, מה שמאפשר לכולנו לתת מעטפת שלמה, להיות קשובים במהלך הדרך ולבצע התאמות במידה ונדרש. לכל בעיה שתצוץ בשטח אנו יכולים לתת טיפול פדגוגי בזמן אמת. בנוסף חשוב מאד לציין את המעטפת הכללית המלווה בהטמעת כישורים רכים וסדנאות שעולות מאות שקלים בחוץ והליווי מטעם המכללה, מנהלת האזור של סטארטר והמעסיק – מדובר במעטפת הוליסטית שלמה אשר מעניקה חיבור מיידי לעבודה.

“היופי בתוכנית הוא שלקחנו אנשים שהיו מובטלים הרבה זמן וכאלה שלא מצאו את עצמם בשוק העבודה ובנינו קורס יוקרתי ומפוקח על ידי משרד העבודה והרווחה אשר מקנה סיווג מקצועי מבוקש כולל כל המעטפת, אשר בסופו מקום עבודה מובטח” אומרת בטי מנהלת היחידה ללימודי תעודה באורט.

היום התחלנו את תהליך החניכה במפעלים שלנו. החניכה תתבצע בילויי חונך אשר יוצמד לכל 3 חניכים וילווה אותם בתקופה זו. החניכה תארך כשבועיים ובמהלכם החניכים יתנסו בפרקטיקה של החשמל. הם יכירו מקרוב את ציודי החשמל, שרטוטי החשמל והחומר התיאורטי הנוסף אשר למדו במהלך הקורס במכללה ובמעבדה. כמובן, במהלך החניכה אנו מקבלים אותם כעובדים מן המניין ומשלבים אותם כחלק בלתי נפרד מההון האנושי בקבוצה.

בסיום הקורס ייערך טקס חגיגי והענקת תעודות ומסיימי הקורס ישתלבו כעובדים מן המניין בקבוצת כהנא. 

אנו מאחלים להם הנאה מהתהליך והצלחה רבה.